0

Copaiba

Na liečbu kožných ochorení, ochorení dýchacích ciest

  • 7,90€


Zdieľať

Živica / latex zo stromu Copaifera officinalis


Zloženie: surovina pre individuálne použitie 100%
Dávkovanie: 1 max. 2 kvapky rozpustiť vo vode, použitie výhradne do aromalámp, neužívať vnútorne
Použitie: určené iba k aromaterapii
Množstvo : 25 ml

Kopaiba je amazonský strom dorastajúci do výšky až 30m. Používanú častí rastliny v etnomedicíně prírodných kmeňov je živica, ktorá sa získava narezaním či navŕtaním kmeňa stromu (obdobne sa získava javorový sirup). Dospelý jedinec môže poskytnúť až 40 litrov živice (miazgy). V juhoamerickej etnomedicíně sa živica využíva ako silné antiseptikum a na podporu vykašliavanie. Pre upokojenie dýchacích ciest (vrátane zápalov priedušiek a zápalov prínosových dutín), ďalej ako upokojujúci a protizápalový prostriedok pri infekciách močových ciest a močového mechúra, príp. obličiek), ako močopudný prostriedok. Tiež je veľmi účinná pre upokojenie kožných zápalov. V bylinkárstvo a lekárňach Južnej Ameriky sa kopaiba odporúča pre všetky typy vnútorných zápalov, proti žalúdočným vredom a rakovine. Je tiež populárne využitie živice ako kloktadla pri bolestiach hrdla a zápaloch mandlí (6 kvapiek živice v teplej vode) .Ďalej sa používa proti syfilisu, tetanu, bronchitíde, nádche, oparu, zápal pohrudnice a tuberkulóze. Natieraním na pokožku sa používa pre zastavenie krvácania a pre moderácia leishmaniózy (formou obkladu).

V tradičnej juhoamerickej etnomedicíne má rôzne využitie,živica je -
hojivá, protizápalová, antiseptická, proti plesniam, baktériám, mikróbom, analgetická, protinádorová a protirakovinová, močopudná, uľahčuje vykašliavanie, pri zápaloch mandlí, hrtanu a dýchacích ciest, angíne. Prvá pomoc pri poraneniach, vyhladzuje jazvy a vrásky, na nehojace sa rany, vredy, modriny, kožné plesne, opary, hemoroidy, ložiská lupienky. Pri liečbe syfilisu a kvapavky a rakovinové bujnenie, psoriáze, leishmanióza, zápchach.

Upozornenia a použitia:
Nemožno užívať vnútorne v prípade plánovania tehotenstva, vlastného tehotenstva či dojčenia., U niektorých osôb, ak sa používa vnútorne vo väčšej dávke, môže dráždiť sliznice a spôsobiť kašeľ. Živica môže u citlivých jedincov spôsobiť alergickú rekcia, najčastejšie vyrážku. Nutné užívať striedmo! na začiatku len jednu kvapku naraz. Nikdy neprekračovať pri vnútornom užití dávku, vyššia ako malá čajová lyžička (5 ml.) Môže vyvolať vyrážky a svrbenie a žalúdočná nevoľnosť. Jemne potierať na poranené miesto na koži, pri vnútornom užití do malého množstva vody nakvapkať do vody max. 6 kvapiek 2x za deň. Začať u 1 kvapky a postupne po 3 dňoch pridať o 1 kvapku viac. Nadmerné dávkovanie môže zapríčiniť alergickú reakciu. Všetky uvedené texty majú výhradne informatívny charakter a slúžia k všeobecne popisným a vzdelávacím potrebám.

Informácie o Copaibe je možné nájsť na voľne dostupných zdrojoch:

https://www.youtube.com/watch?v=E_VtqNumPew

https://www.youtube.com/watch?v=CS-FdorpXiY

 

 

 

 

 

 

 

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!